"Dzisiejszy dzień - 14 stycznia - to wyjątkowy dzień, ponieważ obchodzimy dwie uroczystości, a mianowicie Święto Szkoły
i 10-lecie przyjęcia przez nasze gimnazjum imienia Leszka Czarnego". Tymi słowami rozpoczął tegoroczną, jak zwykle wzruszającą uroczystość pan dyrektor Andrzej Stasiak.

Już od godziny 11 uczniowie klas I i III brali udział
w różnorodnych warsztatach: muzycznych, plastycznych, rękodzieła, origami, sportowych, języka angielskiego, matematycznych i koła teatralnego. Pod okiem opiekunów wykonali różnorodne i ciekawe prace, które przedstawiali podczas głównej uroczystości na sali gimnaztycznej.

W tym samym czasie uczniowie klas II przygotowywali się, po raz pierwszy, do prezentacji projektów edukacyjnych. Początek zapowiadał się bardzo pracowicie, a następna część uroczystości obfitowała w niebanalne atrakcje.

Wszystkich licznie zebranych na sali gimnastycznej gości powitał pan dyrektor Andrzej Stasiak, który poinformował o tym, że jest to dzień szczególny, gdyż w jego organizację zaangażowała się nie tylko społeczność szkolna, ale również przyjaciele szkoły, którzy zaoferowali swoją pomoc: w organizację warsztatów muzycznych włączyli się instruktorzy i muzycy GOK w Lutomiersku,
a w przygotowanie i organizację Dnia Patrona
zaangażowali się rodzice.

Po tym wstępie pan dyrektor oddał głos młodzieży, która przedstawiła efekty swoich prac, wykonanych podczas warsztatów.

Wybrani przedstawiciele klas II zaprezentowali
najlepsze projekty, dotyczące następującej tematyki:

- "Cudze chwalicie, swego nie znacie - moja miejscowość
dawniej i dziś"
- "Śladami Leszka Czarnego - matematyczno przyrodnicze wędrówki po regionie"
- "Odmiana języka angielskiego - brytyjski
a amerykański"
- "Najważniejsze święta narodowe i religijne
w krajach anglojęzycznych"
- "Kościoły Ziemii Sieradzkiej"

Na zakończenie uczniowie uczestniczący w zajęciach koła teatralnego, przedstawili inscenizację pt. "Rycerze dawniej i dziś". W pięknej, podzielonej na dwa światy: średniowieczny
i współczesny, scenerii młodzież przybliżyła moment ślubowania rycerskiego, zaciętej walki na miecze i hołdu oddawanego damie serca. Całość uświetnil "Kender" - taniec dworski, wykonany lekko, perfekcyjnie i zwiewnie przez uczennice klas II i III oraz piosenka "Gdybym ja była", wykonana przez wokalistkę Karolinę Cyrulską.

W inscenizacji nie zabrakło również wątków współczesnych: dyskusji na temat dzisiejszego spojrzenia na rycerza i brawurowo wykonanego tańca nowoczesnego przez uczennice klasy IIIa.
Na zakończenie młodzi zastanawiali się nad następującą kwestią "Co dla nich znaczy dziś słowo Bóg, Honor, Ojczyzna?".
W poszukiwaniu odpowiedzi pomogła im Anna Kiedrzyńska, deklamując ze swoistym urokiem i subtelnością w głosie, wiersz
W. Szymborskiej "Bez tej miłości można żyć..." oraz Paulina Każmierczak dając artystyczny popis, przyprawiający słuchaczy
o dreszcz emocji, wykonaniem piosenki do słów wiersza C. K. Norwida "Moja piosenka II".
Na szczególne wyróżnienie zsługuje kreujący rolę dostojnego
i nonszalanckiego dżentelmena - rycerza Piotr Chachuła, nie odstępująca go na krok dama serca Marta Mikielewicz; majestatyczny rycerz Adrian Józefczyk i wrażliwy dowódca oddziału rycerzy, doskonale operujący głosem Hubert Skalski.

Wszyscy młodzi aktorzy wykazali się kunsztem i perfekcją.
Ich praca została doceniona przez widownię, która oglądała spektakl z zapartym tchem oraz nagrodziła ciężką pracę artystów gromkimi brawami.

Tak wspaniale rozpoczęty dzień znalazł swój finał, podczas zabawy karnawałowej, którą w każdym calu dopracowali rodzice. Uczniowie szaleli na parkiecie a po tańcach wraz z wychowawcami zeszli do świetlicy na poczęstunek. Ten dzień należał do udanych,
a najlepiej o tym świadczyły uśmiechy na twarzach młodzieży, która z niecierpliwością będzie oczekiwała na kolejne Święto Patrona Szkoły - księcia sieradzkiego Leszka Czarnego.