„Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez ustanku zdobywa, ten może być nauczycielem innych”- Dzień Edukacji Narodowej
w Gimnazjum im. Leszka Czarnego w Lutomiersku.


13 listopada 2011r. w murach Gimnazjum im. Leszka Czarnego w Lutomiersku miała miejsce doniosła uroczystość. Zebrani na sali goście: p. Tadeusz Borkowski - Wójt Gminy Lutomiersk, p. Tadeusz Rychlik - Przewodniczący Rady Gminy Lutomiersk, p. Leokadia Bujnowicz i p. Grażyna Paczkowska - Wiceprzewodniczące Rady Gminy Lutomiersk, ks. Marek Kowalski - Proboszcz Parafii w Lutomiersku, p. Agnieszka Kiedrzyńska - Dyrektor Gminnego Ośrodka Oświaty w Lutomiersku, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne, emerytowani nauczyciele, pracownicy gimnazjum i uczniowie byli świadkami niezwykłego wydarzenia.
Święto Edukacji Narodowej połączone zostało ze wzruszającym ślubowaniem klas pierwszych.

Wszystkich zebranych przywitał dyrektor gimnazjum p. Andrzej Stasiak. W pierwszych słowach zwrócił się do pierwszoklasistów, czekających z niecierpliwością na swój debiut. Trzyletnią naukę w gimnazjum porównał do „nowej, nieznanej i ciekawej drogi”, która pozwoli osiągnąć zamierzony cel i da „poczucie ogromnej radości
i satysfakcji”. Po przemówieniu nowicjusze w ciszy i spokoju złożyli uroczyste ślubowanie, połączone po raz pierwszy z przejmującą recytacją wiersza A. Asnyka „Do młodych” w wykonaniu Kamili Kiedrzyńskiej i Jakuba Szczepaniaka oraz nostalgiczną piosenką J. Kofty „Pamiętajcie o ogrodach” przy akompaniamencie, jakże magicznego instrumentu jakim są skrzypce w dłoniach uczennicy Natalii Kosztowny.
Następnie wszyscy z rąk p. dyrektora Andrzeja Stasiaka otrzymali pamiątkowe plakietki ufundowane
przez Radę Rodziców. Uczniowie klas drugich, w imieniu całej społeczności szkolnej, ciepło powitali kolegów
i koleżanki, oferując pomoc i opiekę.

”Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje”- słowami Jana Pawła II zwrócił się do Rady Pedagogicznej, życząc wytrwałości, sukcesów zawodowych, spełnienia marzeń w sferze osobistej i rodzinnej,
dyrektor p. Andrzej Stasiak. Po przemówieniu wręczył nauczycielom i pracownikom szkoły "nagrody dyrektora".

Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną . Młodzież z koła teatralnego, pod opieką
p. Anety Szadziewicz i p. Małgorzaty Wybór, przygotowała inscenizację z okazji Dnia Nauczyciela na wesoło. Gabriela Bujnowicz, wcielająca się w postać niecodziennej kucharki, upiekła …„ucznia” z odwagi, nieśmiałości, wyobraźni, wytrwałości, posypując go odrobiną lizusostwa i obłudy. Grupa uczniów- przedstawicieli firm- zaprezentowała: magiczne okulary dla uczniów (Dominika Paczkowska), dla nauczycieli (Patrycja Opasińska), różnej wielkości młotki, pomagające w niezwykły sposób w podniesieniu średniej ocen (Natalia Bartczyk), rewelacyjną przepuszczarkę uniwersalną(Hubert Skalski) oraz SSM, czyli strój super maskujący (Karolina Cyrulska). Całość uświetniły: metaforyczne życzenia, „by słońce ozłacało waszą pracę, trud i wysiłek, a życie było wędrówką wśród sadu pachnącego kwitnącymi czereśniami”, brawurowy taniec nowoczesny w wykonaniu Klaudii Skalskiej, Elizabeth Kolasy, Marty Mikielewicz i ich tanecznych partnerów Kamila Chachuły, Kamila Jarocińskiego i Michała Nowickiego oraz ponadczasowa piosenka Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” w oryginalnym wykonaniu subtelnej i delikatnej a zarazem silnej głosowo Karoliny Cyrulskiej.

Uśmiechy na ustach gimnazjalistów i gości, gromkie brawa dla występujących, szczere życzenia i kwiaty od Samorządu Uczniowskiego zakończyły ten jakże obfitujący w wydarzenia dzień. Dzień, w którym wszyscy obecni dowiedzieli się, że praca nauczyciela jest niezwykle trudna, ale i uczniem nie jest łatwo być!